Niedziela, 23 Lipca 2017 r. Imieniny obchodzą: Apolinary, Bogna, Żelisław.
aaa
aaaa
aaaa
Inne instytucje
 
 
 
 Wybory Sołeckie 2007Związek Powiatów PolskichCyfrowy Urząd

 
www.intarnet.pl: XII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów - Tabor wyruszył Drukuj
Image
 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął Honorowym Patronatem obchody upamiętniające Romów – ofiary niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej. Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów objął patronatem Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik. Tabor wyruszył w czwartek, 21 lipca – szczegółowy program prezentujemy poniżej.
Jak czytamy w nadesłanej przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie informacji, do składników, wokół których Cyganie budują od niedawna własną tożsamość narodową należą m.in.: język, świadomość wspólnoty pochodzenia i historii, tradycja (romanipen) i – pamięć Zagłady.
Czytaj
 
Warsztaty z Wyplatania Tradycyjnego Wieńca Dożynkowego Drukuj
Image

Sierpień jest okresem zbioru płodów ziemi i dojrzewania zbóż, z których to rolnicy wyplatają wieńce - jako wyraz wdzięczności Bogu za dary ziemi. Ta piękna polska tradycja kultywowana jest także od dawnych czasów na terenie obszaru LGD „Kwartet na Przedgórzu”, jednak w wielu miejscach powoli zanika.
Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu” z radością zaprasza do udziału w bezpłatnych „Warsztatach z Wyplatania Tradycyjnego Wieńca Dożynkowego”. Warsztaty mają na celu przybliżenie zwyczaju i techniki tradycyjnego wyplatania wieńców dożynkowych. Ich celem jest nie tylko stworzenie wspólnego wieńca, ale także zdobycie doświadczenia i umiejętności, które być może w przyszłości zaowocują w ciekawe inspiracje kultywujące i przekazujące tę piękną tradycję młodszym pokoleniom.
Zajęcia skierowane są do WSZYSTKICH mieszkańców z obszaru działania LGD (tj. Gminy Radłów, Gminy Borzęcin, Gminy Dębno i Gminy Brzesko), a w szczególności  grup wieńcowych, kół gospodyń wiejskich i sołtysów, którzy mają ochotę zgłębić tajniki powstawania wieńców. Warsztaty odbędą się w budynku Domu Ludowego w Jadownikach – ul. Podgórska 158, 32-851 Jadowniki  (przy światłach na trasie E4).


Czytaj
 
Bielczanie w Bractwie Różańcowym 1618 -1772 Drukuj

Lucjan Kołodziejski

Image

Początki działalności  Bractwa Różańca Świętego przy kościele parafialnym w Borzęcinie sięgają roku 1618.  /Ks. K. Kopacz, Zarys dziejów parafii Borzęcin/. Zachowana Książka Bractwa Borzęcina , jest bogatym źródłem wiedzy o jego działalności. W niej znajduje się Statut oraz spis członków bractwa. Okoliczności powstania spisu wyjaśnia wstęp:

Z polecenia Prześwietnego i Przewielebnego Macieja Dziubińskiego Najgodniejszego Proboszcza Borzęcińskiego dobrze się stało, uznał on bowiem za słuszne, by nazwisk i sióstr zapisanych do księgi Arcybractwa Najświętszego Różańca nie wciągać do różnych spisów. I dlatego zadbał, by do tej nowo przygotowanej księgi wpisano wszystkich razem. To zaś wykonał niegodny brat Jan Prochaska ze Św. Zakonu Kaznodziejskiego, obecnie wikariusz w Borzęcinie i krzewiciel Naśw. Różańca.  W roku 1770 dnia 11 października[1].

W latach 1618-1772 ze wsi Bielcza do bractwa należało 469 mieszkańców. Im właśnie poświęcam niniejszy artykuł.[1] Dziękuję za tłumaczenia z łaciny ks. prof. Romanowi Darowskiemu SJ

 

Czytaj
 
TEMI - Tydzień Brzeski: Barwni, roztańczeni... Drukuj
Image
Pierwszy w Polsce pomnik, zaprojektowany przez romską artystkę Małgorzatę Mirgę-Tas, stanie w lesie borzęckim, przy granicy z Wał Rudą. Odsłonięcie nastąpi w czasie XII Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. Tabor nie tylko przywołuje traumę zagłady i pamięć o ludobójstwie, to też żywy instruktaż dla młodych - tak żyli wasi dziadowie, to nasza tradycja.
Czytaj
 
Zawody o Puchar Wójta Gminy Borzęcin 2011 w Łękach rozegrane Drukuj
    
Zwycięstwem drużyny „Sokoła” Borzęcin zakończyła się rywalizacja o status najlepszej drużyny w gminie Borzęcin i Puchar Wójta Gminy Janusza Kwaśniaka, organizowany przez działaczy i sportowców z Łęk we współpracy z GOK Borzęcin. W rozegranym turnieju piłkarze z Borzęcina wygrali z drużyną z Przyborowa w stosunku 6:0, a w finale zmierzyli się z gospodarzami turnieju, drużyną „Iskry” z Łęk, która wcześniej pokonała ekipę z Bielczy (1:0). Miejscowi, mimo atutu własnego boiska, ulegli „Sokołom” 0:2. W walce o trzecie miejsce piłkarze z Bielczy przegrali z drużyną z Przyborowa 1:4. Po zawodach sportowców rywalizowały dzieci w konkurencjach przygotowanych przez pracowników świetlicy GOK w Łękach i Przyborowie. Na zakończenie odbyła się dyskoteka.
Czytaj
 
Przydzielono II transzę promes powodziowych. Najwyższa wśród małopolskich gmin dla Borzęcina Drukuj

 

Image

Małopolsce przydzielono ponad 91,2 mln zł na odbudowę po ubiegłorocznej powodzi. Dzięki tym środkom małopolskie samorządy będą mogły wyremontować drogi, mosty i budynki komunalne. Pieniądze przyznane w II tegorocznej transzy promes przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji trafią do 167 małopolskich samorządów, w tym 150 gmin, 16 powiatów oraz do samorządu województwa małopolskiego. Największe dofinansowanie z małopolskich gmin otrzyma gmina Borzęcin (powiat brzeski) -  2,8 mln złotych, Łapanów (powiat bocheński) - 2,3 mln złotych, Kraków - 1,9 mln złotych, Radgoszcz (powiat dąbrowski) - 1,85 mln złotych i Szczurowa (powiat brzeski) - 1,68 mln zł. Do samorządu województwa trafi 13 mln zł, a powiat nowosądecki otrzyma 5,2 mln złotych.

Czytaj
 
Gazeta Krakowska: Borzęcin: pomnik upamiętniający zagładę Romów Drukuj
Image
23 lipca podczas XII Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów, w Borzęcinie (woj. małopolskie) zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający zagładę Romów w czasie II wojny światowej - poinformował PAP w sobotę inicjator budowy dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz. Jak dodał, będzie to drugi tego typu obiekt upamiętniający martyrologię Romów w Polsce, po pomniku znajdującym się na terenie dawnego Zigeunerlager hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Birkenau.
Czytaj
 
Prezentacja gminy Borzęcin w Pałacu Prezydenckim Drukuj
    

53 firmy, samorządy i instytucje zostały laureatami tegorocznego konkursu ekologicznego "Przyjaźni Środowisku", odbywającego się pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego.  O wynikach konkursu "Przyjaźni Środowisku" decyduje Narodowa Rada Ekologiczna (NRE), do której nominacje wręczono 15 lipca br. w Pałacu Prezydenckim. Działa ona pod przewodnictwem Żony Prezydenta - Anny Komorowskiej. W uroczystej inauguracji kolejnej edycji konkursu, jak również wręczeniu nominacji do Narodowej Rady Ekologicznej wzięli udział przedstawiciele gminy Borzęcin z wójtem Januszem Kwaśniakiem na czele. Ponadto gmina Borzęcin miała przyjemność zaprezentować się podczas części nieoficjalnej uroczystości, mającej miejsce po uroczystej Gali.

Czytaj
 
Wyrusza XII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów Drukuj

 

Image

Już w najbliższy czwartek wyrusza z Tarnowa Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Przez kolejne dni Taboru Pamięci oddadzą hołd zmarłym w miejscach ich spoczynku. Tabor przypomina tych, których życie zostało przerwane, ale i przybliża romskie tradycje, wędrowne życie, język i muzykę. Honorowy Patronat obchodów upamiętniających Romów objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik. Organizatorami Taboru Pamięci są Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Centrum Kultury Romów w Tarnowie, a wśród organizatorów jest także Gmina Borzęcin.Program Taboru Pamięci (według czasu przybliżonego, liczonego wedle słońca i końskich nastrojów!):

Czytaj
 
"Weź paragon" - akcja Ministerstwa Finansów Drukuj
 
Ruszyła kolejna odsłona akcji Ministerstwa Finansów „Weź paragon" Kontrolerzy skarbowi podczas wakacji będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji. Akcję będzie promował rysunek Andrzeja Mleczki przedstawiający jelenia na zakupach.
Czytaj
 
Kochani ! Zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie finansowe w rehabilitacji Miłoszka Drukuj

Miłoszek urodził się 17 lipca 2006 roku. Od urodzenia cierpi na encefalopatię niedotlenieniowo - niedokrwienną, zespół piramidowy. Wymaga regularnej i intensywnej rehabilitacji. Walczymy o to, aby Miłoszek nauczył się samodzielnie siedzieć oraz chodzić. Codzienna rehabilitacja pochłania bez reszty czas i środki finansowe Rodziców. Dla uzyskania postępów w rozwoju, niezbędne są turnusy rehabilitacyjne, podczas których odbywa się kompleksowa terapia. Aby rehabilitacja była efektywna, potrzebnych jest kilka turnusów w roku. Średni koszt turnusu to ok. 2500 - 5000 złotych.

Czytaj
 
Zawody o Puchar i Nagrody Wójta Drukuj
Image
 
Klub Sportowy „Iskra” Łęki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie zapraszają na zawody sportowe o „Puchar wójta gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka”. Zawodnicy czterech klubów sportowych z gminy Borzęcin rywalizować będą w turnieju piłki nożnej o status najlepszej drużyny w gminie. Impreza odbędzie się w sobotę 16 lipca br. na stadionie sportowym „Iskry” w Łękach. Dla najmłodszych przewidziano wiele konkursów i zabaw z nagrodami. Imprezę zakończy dyskoteka.
Plan imprezy:
14:00 – 17:30    Drużynowy turniej piłki nożnej o puchar Wójta gminy Borzęcin.
17:30 – 18:30    Konkursy i zabawy dla dzieci
18:30 – 19:30    Dyskoteka dla dzieci
19:30 – 01:00    Dyskoteka plenerowa dla młodzieżyCzytaj
 
TVP Kraków: 91 mln zł od rządu na usuwanie skutków powodzi Drukuj

W Małopolsce po ubiegłorocznej powodzi straty sięgnęły prawie 3 mld zł w mieniu użyteczności publicznejRządowe promesy - warte ponad 91 mln zł - na usuwanie skutków powodzi otrzymało 167 samorządów z województwa małopolskiego. Dzięki tym pieniądzom będą mogły wyremontować drogi, mosty i budynki komunalne. Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody małopolskiego poinformowała w środę, że kolejne w tym roku zapewnienia dofinansowania przyznane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji otrzymało 167 małopolskich samorządów, w tym 150 gmin, 16 powiatów oraz samorząd województwa małopolskiego. Największe dofinansowanie wśród powiatów - 5,2 mln zł - dostanie powiat nowosądecki. Największą dotację z malopolskich gmin otrzymają: Gmina Borzęcin (powiat brzeski)  2,8 mln zł, Łapanów (powiat bocheński) 2,3 mln złotych, Kraków 1,9 mln zł. Samorząd województwa małopolskiego otrzyma 13 mln zł.

Czytaj
 
Certyfikaty "Kubusiowi Przyjaciele Natury" dla przedszkoli rozdane Drukuj
Image

Dobiegła końca trzecia już edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury". Uczestniczyło w niej ponad 3000 przedszkoli z całej Polski, które realizowały zadania ekologiczne. W tym roku szkolnym 250 000 dzieci uczyło się, jak oszczędzać energię i na co dzień żyć w zgodzie z naturą. Po zrealizowaniu wszystkich działań aż 2000 przedszkoli otrzymało Certyfikat „Kubusiowi Przyjaciele Natury" i upominki od Kubusia.

Kubusiowi Przyjaciele Natury to program ekologiczny, przygotowywany przez Tymbark i markę Kubuś oraz fundację ekologiczną Partnerstwo dla Środowiska. Akcja powstała, by pomóc nauczycielom w edukacji przyrodniczej i ekologicznej najmłodszych. Dzięki udziałowi w programie i przygotowywanym przez nas materiałów edukacyjnym, we wszystkich edycjach już pół miliona dzieci uczyło się szacunku do natury.

Czytaj
 
Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.mojestypendium.pl Drukuj

Jesteś uczniem, studentem lub doktorantem? Pasjonujesz się sportem? Masz artystyczną duszę? Sprawdź możliwości finansowania swojego dalszego rozwoju! W bazie serwisu mojestypendium.pl czeka ponad 3000 informacji dotyczących stypendiów, grantów i konkursów! Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.mojestypendium.pl

Jest to strona dla uczniów i studentów, nauczycieli, doktorantów, młodych naukowców, artystów i sportowców - wszystkich, którzy szukają możliwości finansowania swojego rozwoju. Mojestypendium.pl to   baza aktualnych ofert stypendialnych oraz konkursów naukowych i artystycznych. Dzięki wbudowanej wyszukiwarce każdy zainteresowany może znaleźć ofertę najbardziej odpowiadającą jego zainteresowaniom i potrzebom.

Czytaj
 
Gazeta Krakowska: Nie tylko dom pomocy - Regionalne Centrum Rehabilitacji w Borzęcinie da pracę Drukuj
Image

 

Regionalne Centrum Rehabilitacji w Borzęcinie da pracę ponad 40 osobom.

To jedna z najważniejszych inwestycji w historii Borzęcina, a zarazem bardzo istotna dla Małopolski. W gminie rozpoczęły się prace związane z budową Regionalnego Centrum

Rehabilitacji i Pomocy Społecznej.

- Centrum to zasługa przede wszystkim wójta Janusza Kwaśniaka i byłego radnego wojewódzkiego - Adama Kwaśniaka. Nadal brakuje miejsc w tego typu placówkach, czeka się nawet do trzech lat - Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego, podkreśla wagę inwestycji, której wartość wynosi prawie 10,5 miliona złotych. Początkowo zarząd województwa przyznał gminie dotację w wysokości ok. 1,3 miliona złotych. Kilkanaście dni temu, zgodnie z obietnicami kwota ta wzrosła do 3 milionów złotych.

Czytaj
 
brzesko.com.pl: Centrum rehabilitacji powstanie za dwa lata Drukuj

dpsborzecinTrzy miliony złotych otrzyma gmina Borzęcin na utworzenie Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej. To maksymalna pula dotacji w ramach dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Za pierwszym razem, kilka miesięcy temu, zarząd województwa przekazał na ten cel ponad 1.3 miliona złotych. Tym razem blisko 1,7 miliona złotych. Władze gminy Borzęcin nie ukrywają radości z tego faktu.

Czytaj
 
Dziennik Polski: Stop przemocy Drukuj

Image
BORZĘCIN. - Kobiety, ofiary przemocy coraz częściej szukają pomocy. Zanim to się stanie, przechodzą tak zwany proces otwarcia, który czasem trwa długie lata, jednak przyznać trzeba, że mają coraz więcej odwagi - mówi kierownik GOPS w Borzęcinie, Danuta Rogóż. W kwietniu GOPS uruchomił punkt konsultacyjny dla ofiar przemocy, do którego zgłasza się wiele osób, najczęściej korzystają z porad psychologa, chociaż wielkim powodzeniem cieszy się także radca prawny. Jak dodaje kierownik Danuta Rogóż przemoc ma nie tylko charakter fizyczny, coraz częściej przybiera formę znęcania się psychicznego. Przedawniło się także nieco stwierdzenie, że ofiarami przemocy są kobiety, zdarza się, że to one są agresorkami. Niestety, najczęściej poszkodowane są dzieci, które cierpią w każdym przypadku.

Czytaj
 
brzesko.com.pl: Absolutorium dla Wójta Kwaśniaka Drukuj
januszkwasniak1asPrzy czternastu głosach "za" i jednym "wstrzymującym się" Rada Gminy w Borzęcinie udzieliła wójtowi gminy Januszowi Kwaśniakowi absolutorium z wykonania budżetu za rok 2010. Tym samym radni skwitowali dobre budżetu, który mimo trudnego "powodziowego" roku, ważnych i kluczowych inwestycji infrastrukturalnych nie był pozbawiony. Jak podkreślano budżet ubiegłego roku, a szczególnie działalność wójta Kwaśniaka, która przysporzyła gminnym inwestycjom środków zewnętrznych z funduszy unijnych i krajowych był budżetem otwierającym perspektywy na bieżący rok i kolejne lata.
Czytaj
 
Dziennik Polski: Halina Piękosz odchodzi na emeryturę Drukuj

Image
KADRY. Jej koledzy z urzędu gminy nie mogą pogodzić się z myślą, że odchodzi na emeryturę. Halina Piękosz zawsze była dla nich autorytetem w sprawach zawodowych, każdy, kto zwrócił się do niej z prośbą, mógł liczyć na pomoc. Jest osobą powszechnie lubianą i szanowaną, znakomitą koleżanką. W urzędzie przepracowała 45 lat, między innymi na stanowisku kierownika świetlicy w Borzęcinie Górnym, referenta ds. podatków i opłat, referenta ds. oświaty, kultury, zdrowia, kultury fizycznej i turystyki, podinspektora ds. inwestycji i kultury fizycznej, inspektora ds. rent i emerytur rolniczych, inspektora ds. inwestycji i planowania oraz na samodzielnym stanowisku ds. zamówień publicznych.

Czytaj
 
Gazeta Krakowska: Czekali długie 25 lat i się doczekali. Sokół znów w "okręgówce" Drukuj
Image

Po 25 latach Sokół Borzęcin ponownie zagra w okręgówce. To wielki sukces drużyny, której prezesem jest Stanisław Klisiewicz. W zakończonym niedawno sezonie pewnie wygrała zmagania w brzeskiej A-klasie i mogła cieszyć się z tego sukcesu. Borzęcinianie w pokonanym polu pozostawili Victorię Bielcza, Kłos Łysa Góra oraz LKS Uszew. Rozgrywki drużyna prowadzona przez Marka Małysę zakończyła z przewagą siedmiu punktów nad Victorią Bielcza. Co ważne, awans osiągnęła w niezłym stylu.

W 30 spotkaniach minionego sezonu borzęcinianie wygrali 21 razy, zremisowali pięć razy i ponieśli zaledwie cztery porażki. Imponujący jest bilans bramkowym 88:33. Dzięki temu świetnemu bilansowi, drużyna prowadzona przez trenera Małysę poszła w ślady swoich starszych kolegów, którzy wówczas jako Igloopol Borzęcin grali w okręgówce w1986 roku.

Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 43 - 63 z 708


Najnowsze komentarze
VII Borzęckie Swięto Grzyba w ...
Ile kosztuje bilet wstępu? Bo nie znalazłem tej informacji n...
10/08/11 20:15 Więcej...
dodano przez Profesor88

RDN Małopolska: Nowy plac zaba...
plac zabaw
Super, że w gminie tyle się dzieje.Jest coraz więcej miejsc ...
09/08/11 09:44 Więcej...
dodano przez VVVVVVVVVV

Zaproszenie na Piknik Strażack...
Dobra zabawa na pikniku.
A dla kogo był ten piknik:? Bo sądząc po frekwencji to ch...
08/08/11 13:59 Więcej...
dodano przez Penelope

TEMI - Galicyjski Magazyn Info...
Powitanie Mrożka w Borzęcinie
Bardzo dziękuję Pani za te informacje. Rzeczywiście mogłem u...
03/08/11 16:14 Więcej...
dodano przez Józef Olchawa

TEMI - Galicyjski Magazyn Info...
Wątpliwości
Byłam na imprezie i pamiętam jak sobowtóra powitał chlebem J...
03/08/11 12:42 Więcej...
dodano przez Mieszkanka i uczestniczka impr

 
 
Sonda
Skąd jesteś?
 

Gminy Partnerskie

Bannery


Biuletyn informacji publicznej (BIP)


Foto Borzęcin w PigułceAktualna PrognozaPogoda w Borzęcinie

W obiektywie
Centrum BorzęcinaSponsor imprez w Gminie Borzęcin


  Wykonanie:
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.