Niedziela, 23 Lipca 2017 r. Imieniny obchodzą: Apolinary, Bogna, Żelisław.
aaa
aaaa
aaaa
Inne instytucje
 
 
 
 Wybory Sołeckie 2007Związek Powiatów PolskichCyfrowy Urząd

 
TEMI - Galicyjski Magazyn Informacyjny: Borzęcin - wieś poetów Drukuj
Image
 
Gdyby mierzyć wsie małopolskie pozycją, jaką wywalczyli w literaturze jej mieszkańcy, Borzęcin z pewnością nie miałby sobie równych. Tu urodził się i spędził dzieciństwo Sławomir Mrożek, stąd pochodzi i tu często wraca wybitny polski poeta Józef Baran, tu  urodził się, skończył szkołę i mieszkał przez wiele lat – nim przeniósł się na Śląsk – jego stryj, poeta i prozaik, nieżyjący już Jan Baranowicz. Jeśli jednak za punkt wyjścia weźmiemy kontakty wspomnianych twórców ze środowiskiem, w którym wzrastali, sytuacja rysuje się w sposób bardziej zróżnicowany. Urodzony w 1930 roku Sławomir Mrożek, najpierw znany dziennikarz i satyryk, a potem wybitny dramaturg, nie czuł się specjalnie związany z wsią rodzinną. W zasadzie jej nie odwiedzał, a huczny jubileusz, zorganizowany w Borzęcinie przez jego przyjaciół, tylko potwierdza tę regułę. A i wtedy był to raczej happening niż kontakt z rodzinną wsią, bo na uroczystości znanego pisarza – jak twierdzi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Piotr Kania – zastępował sobowtór, on zaś spokojnie i samotnie przemierzał znane sobie z dzieciństwa ścieżki.
Czytaj
 
Zawiadomienie o nadzwyczajnej XI-ej Sesji Rady Gminy w Borzęcinie Drukuj
Image
 
Uprzejmie zawiadamiam, że zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym / tekst jednolity Dz.U z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z p. zm./ na wniosek Wójta zwołuję nadzwyczajną XI –ą Sesję Rady Gminy w Borzęcinie na dzień 5 sierpnia 2011 r. godz. 14 00 tj. /piątek/ w sali narad Domu Ludowego w Borzęcinie.
Proponowany porządek obrad:
Czytaj
 
Informacja w sprawie funduszu alimentacyjnego oraz zasiłku rodzinnego Drukuj
Image
 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie uprzejmie informuje, że składanie wniosków na okres zasiłkowy 2011/2012 na fundusz alimentacyjny rozpoczyna się od 1 sierpnia 2011 r., natomiast na zasiłek rodzinny od dnia 1 września 2011 r.

Czytaj
 
Portal regionbrzeski.pl: Inwestycje z.. wielkim rozmachem Drukuj
Image
Gmina Borzęcin nie przestaje zadziwiać. I nie brzmi to jak frazes uświęcony potrzebą chwili. Tutejszy samorząd jest liderem w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych. No bo ile gmin w Polsce, na inwestycje przeznaczyło w tym roku ponad 27 milionów złotych. Oczywiście warto dodać, że mieszka tu niewiele ponad osiem tysięcy obywateli. Nawet czterokrotnie większe gminy, na inwestycje wydały w tym roku mniej niż Borzęcin. W niewiele mniejszej Iwkowej, na ten cel wygospodarowano aż pięć razy mniej środków. Zakres realizowanych inwestycji jest ogromny: zakończenie budowy sieci wodociągowej, budowa kompleksu sportowo – rozrywkowych, Regionalnego Centrum Pomocy Rodzinie, ale także remonty dróg i odbudowa gminy po powodzi.

Czytaj
 
Informacja o zmianach zasad ustalania prawa do świadczeń związanych z urodzeniem dziecka Drukuj

 

Image
 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – Dział Świadczeń Rodzinnych przypomina, że od 1 stycznia 2012 r. prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, ponownie będzie uzależnione od zaświadczenia lekarskiego lub zaświadczenia wystawionego przez położną, potwierdzającego pozostawanie matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.Wzór zaświadczenia został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką, które wchodzi w życie 1 stycznia 2012 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 183, poz. 1234). Wszelkie informacje udzielane są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Borzęcinie, w pokoju nr 14.Telefon kontaktowy: (14) 68-46-075.

 
Zabytki Wrocławia - parafialna wycieczka z Borzęcina Dolnego Drukuj
    
W dniu 28 lipca 2011 roku parafia rzymsko-katolicka p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym zorganizowała jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Wyjazd nastąpił o godz. 4.00, a o 9.00 godzinie dotarliśmy już do celu. Po najciekawszych zabytkach Wrocławia oprowadzała nas przewodniczka. Nie sposób w kilku zdaniach opisać wszystkiego.

Czytaj
 
Portal regionbrzeski.pl: Kwaśniak na posła, Witkowski na senatora? Drukuj
Image

Wiele wskazuje na to, że na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego, na ostatnim miejscu znajdzie się Adam Kwaśniak, w latach 2006 – 2010, radny sejmiku samorządowego województwa małopolskiego. - Takie rozmowy są prowadzone. Wszystko wskazuje na to, że na naszej liście znajdą się przedstawiciele Małopolskiej Wspólnoty Samorządowej. Na liście PSL-u, na ostatnim miejscu, byłby Adam Kwaśniak – mówi nam anonimowo polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego. Takie wzmocnienie listy ludowców, zważywszy, że jest na niej wicemarszałek Stanisław Sorys i poseł Andrzej Sztorc – to gra na dwa mandaty. Zadanie możliwe do zrealizowani, bo lista PSL-u jest naprawdę bardzo mocna. Sam Adam Kwaśniak, nie ukrywa, że jest zainteresowany wyborami. – To byłaby kontynuacja misji Marka Nawary. Jego idei. Był symbolem województwa, myślę, że byłby zadowolony, iż Wspólnota współpracuje z PSL-em. W poprzedniej kadencji byliśmy koalicjantami w sejmiku, co zaowocowało dynamicznym rozwojem całej Małopolski – ocenia Adam Kwaśniak. Nie wykluczone, że zmieni się także kandydat ludowców na senatora.
Czytaj
 
Dziennik Polski: Letnik na rowerze - W krainie Witosa i Mrożka Drukuj
Image
 
Rowerową przygodę rozpoczniemy i zakończymy w Biadolinach Szlacheckich. Przejedziemy także przez Dębno, Biadoliny Radłowskie, Wierzchosławice, Borzęcin i Bielczę. Pokonamy 52 km.- Trasa jest bardzo łatwa i wiedzie bocznymi drogami. Napotkamy tylko niewielkie pofałdowania - mówi Michał Franaszek z Klubu Rowerowego FOCUS, który organizuje wakacyjny cykl "Weekend na rowerowo". - Liczymy, że słońce nas nie zawiedzie. Podczas poprzednich wypraw cały czas nam przecież towarzyszyło - dodaje z uśmiechem.
Tym razem poznawać będziemy okolice Borzęcina, a więc tereny znajdujące się nieco na wschód od Bochni. Z Biadolin Szlacheckich, dwie stacje przed Tarnowem, pojedziemy na południe. W Dębnie obejrzymy piękny gotycki zamek (1470 - 1480), a także późnogotycki kościół św. Małgorzaty (1470 - 1504), obydwie budowle ufundowane przez Jakuba z Dębna, kanclerza wielkiego koronnego i kasztelana krakowskiego. Następnie skierujemy się na północ, by poznać malownicze Lasy Radłowskie.
Czytaj
 
XIII DNI OGRODNIKA - Targi Międzynarodowe ( Gołuchów 10-11 września 2011r.) Drukuj

 

Szanowni Państwo,

w ramach XIII DNI OGRODNIKA – Targi Międzynarodowe ( Gołuchów 10-11 września 2011r.) pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odbędzie się finał piątej edycji Krajowego Konkursu „WZOROWY OGRODNIK”. Kapituła wyłania 25 finalistów w 6 kategoriach spośród zgłoszeń z całego kraju. Wykaz kategorii znajduje się w regulaminie. Dziękujemy za zgłoszenia przesłane w latach 2007 - 2010. Zgodnie z regulaminem, wszystkie gospodarstwa za wyjątkiem laureatów (wykaz na www.dni-ogrodnika.pl), mogą brać udział w tegorocznej edycji. Uroczysta gala Konkursu, z udziałem finalistów, odbędzie się w dniu 10 września (sobota) 2011 r. na zamku Czartoryskich w Gołuchowie koło Kalisza.

Czytaj
 
VII Wielki Piknik Odpustowy w Bielczy - zaproszenie Drukuj
resize of plakatbielcza
Czytaj
 
Cud niepokorny w autobusie z Borzęcina Drukuj
Image

I nagle w tym niesamowitym tłoku, nagle w tym jakże do bólu prozaicznym miejscu, dzieje się cud… Tak! cud! Cud namiastki wolności, cud poczucia pozornego decydowania o sobie, cud jakże wtedy niepokorny…

Józef Olchawa

Pełny materiał dostępny TUTAJ

Czytaj
 
Jubileusz X - lecia Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" Drukuj
Czytaj
 
Wakacyjny Weekend z Futsalem w Borzęcinie Drukuj

 

    

 W dniach 23-24 lipca 2011 roku odbył się dwudniowy turniej piłkarski na pod nazwą „Wakacyjny Weekend z Futsalem w Borzęcinie”. Rozgrywki miały miejsce na boisku "Orlik 2012" w Borzęcinie. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem, gdyż już po kilku dniach od ogłoszenia zapisów zgłosiło się 12 drużyn z regionu brzeskiego i tarnowskiego. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów i niestety dla kilku drużyn nie starczyło już miejsca. Zespoły podzielono na dwie grupy. W grupie A znaleźli się Miasto Radłów, D-Team, BROK Team, Igloo Bochnia, Tradex Tek-Pak oraz Zizu Team. Do grupy B przydzielono KS Borzęcin, Petro Ava, Iskra Szczepanów, Gaztar Tarnów, Young Boys i FRB Stasiak. Zespoły walczyły systemie każdy z każdym, w meczach po 15 minut bez przerwy. W pierwszym dniu zawodów odbywała się rywalizacja grupowa.

Czytaj
 
Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów w Borzęcinie Dolnym odsłonięty Drukuj

    

W sobotę 23 lipca br., w trakcie XII Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów w lesie borzęcińskim w Borzęcinie Dolnym odsłonięto Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów. Jest to drugi tego typu obiekt upamiętniający martyrologię Romów w Polsce, po pomniku znajdującym się na terenie dawnego Zigeunerlager hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Birkenau i pierwszy na świecie pomnik autorstwa romskiej artystki. W uroczystości, która odbyła w miejscu mordu dokonanego w lipcową sobotę 1942 roku na 29 Romach udział wzięli liczni goście z Polski i z zagranicy, reprezentujący administrację rządową i samorządową, korpus dyplomatyczny, instytucje i organizacje oraz środowiska Romów. W borzęcińskiej uroczystości udział wzięli: Bożena Opioła – Dyrektor Biura Inicjatyw Społecznych w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciel Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Minister Elżbieta Radziszewska – Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, przedstawiciel Premiera Donalda Tuska, Heinz Peters - Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie wraz z małżonką Christine Hafok – Peters, Jefrrey Vick - Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Brett Dvorak – Vice Konsul Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie wraz z małżonką Sophie, Stanisław Kracik - Wojewoda Małopolski, Roman Ciepiela - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Jan Musiał - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Potępa - Starosta Powiatu Brzeskiego, Mirosław Banach - Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego, Zbigniew Matuła - Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, Lucjan Pałucki - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Brzesku, Ks. Stanisław Opocki - Krajowy Duszpasterz Romów w Polsce, Marian Zalewski - Wójt Gminy Szczurowa, przedstawiciele Romów z Polski, Szwecji, Czech, Holandii, Anglii i Francji, Adam Bartosz - Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a zarazem organizator XII Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów i inicjator budowy Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w Borzęcinie Dolnym, Radni  Rady Gminy, Sołtysi i inni znamienici goście oraz mieszkańcy miejscowości gminy Borzęcin.  

Czytaj
 
Modlitwa nad mogiłą Romów pomordowanych w Bielczy Drukuj
    

W dniu 22 lipca br., wędrujący po Małopolsce XII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów odwiedził Bielczę w gminie Borzęcin, gdzie na miejscowym cmentarzu parafialnym znajduje się zbiorowa mogiła 28 Romów zamordowanych w przysiółku Biedacz tej miejscowości. Uczestnicy Taboru wespół z władzami samorządowymi gminy Borzęcin odprawili modlitwę za pomordowanych, której przewodniczył Krajowy Duszpasterz Romów w Polsce Ks. Stanisław Opocki. Prowadzący Tabor, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz oraz wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak przybliżyli uczestnikom taboru historię bieleckich romów i okoliczności mordu na tej społeczności.

Czytaj
 
Mieszkańcy Borzęcina jako jedni z pierwszych na świecie zobaczyli samoloty na ziemi Drukuj
Image

To nie jest żart. Borzęcin był jedną z pierwszych miejscowości na świecie (sic!), gdzie stacjonowały samoloty. Tutaj bowiem znajdowało się,  w pionierskim okresie wykorzystania tych maszyn do działań bojowych, tzw. pole wzlotów z czasów I wojny światowej.

Mamy przynajmniej trzy powody by o tym napisać - o pierwszym już wspomniano, drugim jest fakt, że walki w Tarnowie i okolicach opisał  pod znamiennym pseudonimem Jan Borzęcki, czyli ksiądz Jan Czuj rodem z Borzęcina i wydał je w okolicznościowej broszurze pt. „Moskale w Tarnowie" (1915), gdzie przedstawia m.in.  działania bojowe lotnictwa wałczących stron. Trzecim powodem są wspomnienia, także na ten temat, zasłużonego dla Borzęcina Józefa Bratki. (Sylwetek naszych rodaków szukaj w zakładce „Znani i zasłużeni").

Józef Olchawa

Pełny artykuł dostępny TUTAJ (10MB)

Czytaj
 
Dziennik Polski: Gminy przygotowane na powódź Drukuj
 
Image
POWIAT BRZESKI. -Ziemia jest już tak nasiąknięta wodą, że opady deszczu stają się niebezpieczne, wzbierają rzeki i strumienie, które stają się poważnym zagrożeniem. Woda podchodzi pod budynki mieszkalne, wchodzi do piwnic - mówi wójt Szczurowej, Marian Zalewski.
Od kilku dni w gminie przygotowani są na ewentualną powódź. W stan gotowości postawiono urząd i wszystkie podległe mu służby. Po ubiegłorocznych tragicznych wydarzeniach, w wyniku których dorobek całego życia straciło kilkadziesiąt rodzin, wolą dmuchać na zimne. Ale nie tylko w Szczurowej boją się powodzi. W stan gotowości bojowej postawiony jest także urząd gminy w Borzęcinie. Mieszkańcy wystraszyli się mocno 20 lipca, kiedy poziom Uszwicy przekroczył cztery metry.
Czytaj
 
Pierwszy wspólny nabór - Dziewięć wniosków w Borzęcina Drukuj
 
Image
W dniu 9 czerwca Lokalna Grupa Działania „Kwartet na Przedgórzu” zakończyła przewidziany na 2011 rok nabór wniosków w ramach działania 413 "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na operacje z tzw. "Małych projektów". Był to pierwszy konkurs ogłoszony przez LGD po rozszerzeniu o nowe gminy. Mieszkańcy całego poszerzonego obszaru mogli składać wnioski na projekty przyczyniające się do rozwoju obszaru Przedgórza.W ramach ogłoszonego konkursu do dnia 9 czerwca wpłynęło 29 wniosków na łączną kwotę 590.758,68 zł. Limit dostępnych w bieżącym roku środków w ramach działania „Małe projekty” wynosił 600.000,00 zł. Najwięcej projektów złożyli wnioskodawcy z gminy Borzęcin – dziewięć wniosków na łączną kwotę dofinansowania 172 995,00 zł. Z gminy Brzesko, której mieszkańcy mogli po raz pierwszy uczestniczyć w konkursie, wpłynęło osiem wniosków na łączną kwotę dofinansowania 166 803,90 zł. Siedem projektów na łączną kwotę wsparcia w wysokości 141 234,58 zł złożyli wnioskodawcy z gminy Radłów. Beneficjenci z gminy Dębno złożyli do LGD pięć wniosków na łączną kwotę 109.725,20 zł.
Czytaj
 
Dziennik Polski: Tabor Romów zawitał w powiecie Drukuj
Image
 
Romowie, którzy wyruszyli z Tarnowa, przez trzy dni gościć będą w gminach Borzęcin i Szczurowa. Jak co roku, oddadzą hołd swoim przodkom pomordowanym w czasie II wojny, będzie to także wielkie święto muzyki i tańca, do miejsc, gdzie stacjonują Romowie, przybywają tłumy miłośników ich folkloru. Przesłaniem tej niezwykłej wyprawy jest oddanie hołdu zmarłym, w miejscach ich spoczynku, ale także przybliżyć ma romskie tradycje - wędrowne życie, język, folklor, tradycje. Już w czwartek po południu tabor dotarł do zabytkowego parku w Szczurowej, tam, późnym popołudniem odprawiona została modlitwa nad zbiorową mogiłą Romów, w obozowisku otwarta została wystawa zatytułowana "Małopolski Szlak Martyrologii Romów". W piątek tabor przemieści się do Bielczy, gdzie na wzgórzu Biedacz mieści się kolejna zbiorowa mogiła Romów pomordowanych w czasie II wojny. W sobotę Romowie rozbiją obóz w lesie borzęckim, gdzie odsłonięty zostanie Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów.
Czytaj
 
Radio RDN Małopolska: Rozmowa z wójtem gminy Borzęcin, Januszem Kwaśniakiem Drukuj

 

Image
 

O środkach na usuwanie skutków powodzi, dofinansowaniu na budowę Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie, rekordowych nakładach na inwestycje z wójtem gminy Borzęcin, Januszem Kwaśniakiem rozmawia Łukasz Wrona.

Czytaj
 
Radio RDN Małopolska: Wyruszył Tabor Pamięci Romów Drukuj
Z Tarnowa wyruszył XII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Wydarzeniu towarzyszyły kolorowe stroje, muzyka i język romski. Reporterka Radia RDN Małopolska zapytała uczestników czym dla nich jest ten wyjazd.
Podczas taboru będzie można obejrzeć wystawę prac dzieci romskich. W tym roku wyjątkowo uczestnicy taboru z Tarnowa wyjechali... autobusem do Żabna. Dopiero stamtąd wyruszą wozami ciągniętymi przez konie.


Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 22 - 42 z 708


Najnowsze komentarze
VII Borzęckie Swięto Grzyba w ...
Ile kosztuje bilet wstępu? Bo nie znalazłem tej informacji n...
10/08/11 20:15 Więcej...
dodano przez Profesor88

RDN Małopolska: Nowy plac zaba...
plac zabaw
Super, że w gminie tyle się dzieje.Jest coraz więcej miejsc ...
09/08/11 09:44 Więcej...
dodano przez VVVVVVVVVV

Zaproszenie na Piknik Strażack...
Dobra zabawa na pikniku.
A dla kogo był ten piknik:? Bo sądząc po frekwencji to ch...
08/08/11 13:59 Więcej...
dodano przez Penelope

TEMI - Galicyjski Magazyn Info...
Powitanie Mrożka w Borzęcinie
Bardzo dziękuję Pani za te informacje. Rzeczywiście mogłem u...
03/08/11 16:14 Więcej...
dodano przez Józef Olchawa

TEMI - Galicyjski Magazyn Info...
Wątpliwości
Byłam na imprezie i pamiętam jak sobowtóra powitał chlebem J...
03/08/11 12:42 Więcej...
dodano przez Mieszkanka i uczestniczka impr

 
 
Sonda
Skąd jesteś?
 

Gminy Partnerskie

Bannery


Biuletyn informacji publicznej (BIP)


Foto Borzęcin w PigułceAktualna PrognozaPogoda w Borzęcinie

W obiektywie
Centrum BorzęcinaSponsor imprez w Gminie Borzęcin


  Wykonanie:
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.