Niedziela, 23 Lipca 2017 r. Imieniny obchodzą: Apolinary, Bogna, Żelisław.
aaa
aaaa
aaaa
Inne instytucje
 
 
 
 Wybory Sołeckie 2007Związek Powiatów PolskichCyfrowy Urząd

 
Radio RDN Małopolska: Rozmowa z wójtem gminy Borzęcin, Januszem Kwaśniakiem Drukuj
Image

Gościem studia Radia RDN Małopolska jest wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak. Rozmawiamy o sprawach bieżących gminy i prowadzonych aktualnie w gminie inwestycjach.

Czytaj
 
Akcja "Pij soki na zdrowie" Drukuj
Image

Sok, czy to w kartonie, czy w butelce, jest produktem w 100% pochodzącym z owoców lub warzyw. Jeśli nie mamy pod ręką świeżych warzyw i owoców, możemy właśnie sięgnąć po sok, który doskonale je zastępuje. Sok to idealny dodatek do drugiego śniadania, przekąska do szkoły lub pracy czy też orzeźwienie podczas zabawy. Według zaleceń ekspertów warzywa, owoce i soki należy spożywać co najmniej 5 razy dziennie – każdego dnia. Jest to minimum w codziennej trosce o zdrowie.
Czytaj
 
Kurier Borzęcki: Odbudowano drogę na "Na Okrajki" w Borzęcinie Drukuj
    

Zakończyły się prace budowlane na odcinku drogi „Okrajki” w Borzęcinie Dolnym. W ramach realizacji zadania wykonano podbudowę z żużla wielkopiecowego oraz nawierzchnię bitumiczną na długości 485 metrów. Przebudowano przepust poprzeczny Ø 80, odbudowano rowy w ciągu drogi oraz uzupełniono gruntem sypkim i kruszywem łamanym pobocza. Koszt robót przy tej drodze zamknął się kwotą ponad 130 tysięcy złotych.

Czytaj
 
www.malopolskie.pl: Zmarł Marszałek Marek Nawara Drukuj

Image
25 maja 2011 r. zmarł Marek Nawara – pierwszy Marszałek Województwa Małopolskiego i jeden z najaktywniejszych polskich samorządowców.
Marek Nawara urodził się 18 kwietnia 1956 r. w Krakowie. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą oraz studium podyplomowe - Zarządzanie Firmą na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W latach 1990-1998 był wójtem gminy Zielonki i przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego. Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1997-1998 (AWS), od 1998 r. radny województwa małopolskiego. W latach 1998-2002 oraz 2006 - 2010 marszałek województwa małopolskiego, wiceprezes Zarządu Związku Województw RP, członek Komitetu Regionów. W pierwszej kadencji samorządu województwa współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Wspólnota Małopolska.

Czytaj
 
Kurier Borzęcki: W Bielczy powstaje kompleks sportowy Drukuj
    

Trwają prace przy budowie kompleksu sportowego w miejscowości Bielcza, gmina Borzęcin. Zadanie w ramach projektu „Przebudowy i budowy obiektów rekreacyjno – sportowych na terenie gminy Borzęcin” realizuje firma GRETA SPORT z Dąbrowy Górniczej. Przylegający do miejscowego Zespołu Szkół obiekt, którego oddanie do użytku planuje się jeszcze w tym roku będzie ogólnodostępny dla wszystkich zainteresowanych. 

- W Bielczy powstanie boisko ze sztucznej trawy do gry w piłkę nożną, boisko do gry w piłkę ręczną o nawierzchni poliuretanowej, boisko do piłki plażowej o nawierzchni z piasku, lekkoatletyczna bieżnia 4-torowa o długości 75 metrów oraz skocznia skoku w dal. Dodatkowo w ramach innego prowadzonego już projektu inwestycyjnego przy kompleksie sportowym uruchomiony zostanie ogólnodostępny plac zabaw – wyjaśnia wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak – Ta inwestycja to odpowiedź na oczekiwania miejscowej społeczności, a szczególnie środowiska sportowego, dzieci i młodzieży.

Czytaj
 
Dotacje unijne - informacja dla przedsiębiorców Drukuj
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosi w ciągu kilku najbliższych miesięcy nowe konkursy na dotacje unijne dla przedsiębiorców. Będą to m.in. dotacje na 3.1.2. Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw - dotacje do 300 tys. zł dla mikrofirm, 1.2.3. Zwiększenie wartości dodanej produkcji - dotacje do 20 mln zł dla firm. Z kolei Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje m.in. konkurs na działanie 8.1. Wspieranie rozwoju w dziedzinie gospodarki elektronicznej - dotacja dotyczy nowych e-usług. Warto wykorzystać szansę i złożyć wniosek o dofinansowanie. Mogą to być ostatnie terminy na składanie wniosków w tej perspektywie finansowej. Nr tel : 692470246, 722395272. Więcej informacji : www.fundusze-biznesplany.pl , www.centrum-winogrady.eu , www.fundusze-dlapolski.pl .
Czytaj
 
Kurier Borzęcki: "Przed Bazą", "Za bazą" i "Koniec" w Przyborowie po modernizacji Drukuj
    

Kolejne odcinki dróg w miejscowości Przyborów, w gminie Borzęcin uzyskały nową nawierzchnię bitumiczną. Kosztem 263 tysięcy złotych zmodernizowano drogi „Przed bazą”, „Za bazą” i odcinek drogi „Koniec” w Przyborowie. W ramach prowadzonych na wspomnianych drogach prac wykonano podbudowy z żużla wielkopiecowego, nowe nawierzchnie bitumiczne i pobocza. Odmulono i odtworzono istniejące rowy w ciągu tych dróg.

Czytaj
 
Kurier Borzęcki: Mosty w Borzęcinie Dolnym do odbudowy Drukuj
    

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie rozstrzygnął przetargi na  przebudowę obiektów inżynieryjnych w Borzęcinie Dolnym w ciągu drogi wojewódzkiej 964 tj. mostu na Uszwicy wraz z budową kładki, mostu na potoku Borowa Struga oraz przepustu na Wróblówce. Prace przy moście na Uszwicy za kwotę 2 miliony 240 tysięcy złotych wykona firma Budownictwo Komunikacyjne z Nowego Sącza, most na potoku Borowa Struga za kwotę 450 tysięcy złotych wyremontuje firma Inżynieryjno - Budowlana z Myślenic, a remont przepustu na Wróblówce za kwotę niewiele ponad 400 tysięcy złotych wykona Przedsiębiorstwo Inżynieryjne „Podbeskidzie”. Rozpoczynające się właśnie prace zamkną się kwotą nakładów ponad 3 miliony 100 tysięcy złotych.

To dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców, ale również dla wszystkich poruszających się wspomnianą droga w kierunku Krakowa – Nowej Huty i Tarnowa. Jak przypomina Janusz Kwaśniak wójt gminy Borzęcin, w latach 2007 – 2008 wykonano kompleksową modernizację przebiegającej przez gminę drogi 964 za wyłączeniem koniecznej przebudowy obiektów mostowych.  

Czytaj
 
"Warto Pokazać" - wystawa z okazji Tygodnia Bibliotek Drukuj

    
Wystawa przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Borzęcinie cieszyła się dużym zainteresowaniem, można ją było oglądać w dniach od 6 - 9 maja br. Zwiedzali ja zarówno mieszkańcy jak i młodzież szkolna. Celem wystawy było pokazanie dorobku artystycznego twórców z naszej Gminy. Poniżej prezentujemy zdjęcia z wystawy...

Czytaj
 
RDN Małopolska: Dom Parafialny w Borzęcinie Dolnym będzie wyremontowany Drukuj
Image

Dom Parafialny w Borzęcinie Dolnym będzie wyremontowany. Obiekt w użyczenie gminie przekazała miejscowa parafia. Teraz będzie się tam mieściło centrum kulturalne. Jak mówi Janusz Kwaśniak, wójt Borzęcina aktualnie przygotowywany  jest projekt przebudowy obiektu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to remont budynku ruszy w przyszłym roku.

Czytaj
 
Kurier Borzęcki: "Łęki - Zastawie III" z nową nawierzchnią bitumiczną. Łatwiej do Mini Zoo Drukuj
    

Zakończono prace w ramach kolejnego etapu modernizacji drogi „Łęki – Zastawie III” w miejscowości Przyborów, gmina Borzęcin. Na odcinku 610 metrów wykonano podbudowę z żużla wielkopiecowego, nową nawierzchnię bitumiczną oraz uzupełniono kruszywem łamanym pobocza drogi. Wartość robót zamknęła się kwotą 127 tysięcy złotych.

Czytaj
 
Dziennik Polski: Rok dla szkoły Drukuj

Image
ŁĘKI. Rodzice uczniów utworzą stowarzyszenie, które od września 2012 r. prowadzić będzie placówkę.
Takie postanowienie sprawiło, że borzęcińska rada gminy na rok odroczyła wykonanie uchwały, w myśl której podstawówka w Łękach miała zostać zlikwidowana 31 sierpnia tego roku. Wszyscy odetchnęli z ulgą. Rodzice - bo ich dzieci zostaną na miejscu, nauczyciele - bo nie muszą, przynajmniej na razie, obawiać się o miejsca pracy i wreszcie wójt, któremu w ostatnim czasie nie szczędzono słów krytyki za próbę likwidacji szkoły.

Czytaj
 
Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk Drukuj

 
Image
W Filii Bibliotecznej Gminnej Biblioteki Publicznej w Bielczy odbyło się spotkanie autorskie z panią Barbarą Gawryluk - dziennikarką Radia Kraków, tłumaczką, absolwentką Filologii Szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorką cyklicznej audycji "Książka na szóstkę", poświęconej literaturze dziecięcej oraz książek dla dzieci. W spotkaniu udział wzięli  uczniowie klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Bielczy.

Czytaj
 
Przedszkolaki w Bibliotece Drukuj

    
W  Tygodniu Bibliotek, Gminną Bibliotekę Publiczną w Borzęcinie odwiedziły dzieci z Publicznego Przedszkola w Borzęcinie wraz z wychowawczynią. Zapoznały się z funkcją Biblioteki, poznały jej wygląd i księgozbiór. Dowiedziały się jakie są  zasady korzystania ze zbiorów. Następnie uważnie wysłuchały przeczytanych bajek, obejrzały obrazki, poznały również dobre maniery napisane wiersze. Przedszkolaki oglądały z dużym zainteresowaniem wystawę  ph. „Warto Pokazać”.

Czytaj
 
Dziennik Polski: W służbie mieszkańcom. PRZYBORÓW. Kandydat w naszym plebiscycie Drukuj

Image
Dla Mariana Tomali, prezesa zarządu gminnego związku OSP RP w gminie Borzęcin, podobnie, jak dla jego kolegów- druhów, wielkim zaszczytem jest noszenie strażackiego munduru. Jak sam mówi, czuje, że spoczywa na m.in. wielka odpowiedzialność. - Działalność OSP to kontynuacja tradycji poprzednich pokoleń. Są na terenie naszej gminy jednostki, które jubileusz stulecia mają już dawno za sobą. Tak więc jest to dla mnie ogromne zobowiązanie, które przyjąłem z wielką pokorą i chęcią służenia - mówi kandydat DP do tytułu Strażaka Roku, Marian Tomala.

Czytaj
 
Tydzień Bibliotek w Borzęcinie Drukuj

    
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Borzęcinie odbyło się spotkanie bibliotekarzy z czytelnikami i  władzami gminy. W spotkaniu udział wzięli Wójt Gminy Borzęcin pan Janusz Kwaśniak, przewodniczący Rady Gminy  pan Czesław Małek oraz  członkowie Rady. Biblioteka gościła również dziennikarkę, tłumaczkę i pisarkę panią  Barbarę Gawryluk, która w ciekawy  i  interesujący sposób mówiła o swojej pracy związanej z książką, o tym że cały czas się rozwijamy. Zmieniają się także potrzeby  i  zainteresowania  czytelnicze,  w związku z czym biblioteki muszą cały czas być otwarte na potrzeby współczesnego użytkownika. Następnie Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzęcinie pani Elżbieta Kwaśniewska przedstawiła działalność biblioteki w 2010 r., nawiązała do Tygodnia Bibliotek, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę”. Głos zabrał również Wójt Gminy pan Janusz Kwaśniak, który mówił o roli społecznej i kulturalnej biblioteki oraz książki w życiu człowieka. Złożył wszystkim bibliotekarkom życzenia z okazji ich święta.

Czytaj
 
BORZĘCANIE W AUSCHWITZ - BIRKENAU Drukuj

 

Image

W czwartek 12 V 2011r. uczniowie PG im. Jana Pawła II w Borzęcinie uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Oświęcimia, Wadowic oraz Inwałdu. Szczególny wymiar miało trzygodzinne zwiedzanie  z  przewodnikiem  KL Auschwitz -Birkenau. To właśnie w tym obozie osadzono 26 mieszkańców Borzęcina aresztowanych przez gestapo podczas II wojny światowej. Kilkunastu z nich (?) w tymże obozie zginęło. Ciała ich zostały spalone, a  prochy rozsypano. Podczas pobytu w KL Auschwitz  udało mi się ustalić losy dwóch więźniów obozu pochodzących z Borzęcina Dolnego - Wielkiej Drogi.

Byli nimi aresztowani  18 I 1941 r. przez gestapo (za posiadanie karabinu) dwaj bracia: Andrzej i Józef Danielowie. W tarnowskim więzieniu przebywali do 14 IV 1942 r.  W dn. 15 IV przybyli do Oświęcimia, którego nazwę Niemcy zmienili na Auschwitz. Ze stacji kolejowej pod bramę obozową  dowieziono ich stłoczonych w ciężarówce... około godz. 16. Nowo przybyłych więźniów poprowadzono do bloku 26, w którym odbywała się procedura przyjmowania do obozu. Więźniom ogolono włosy na całym ciele, po czym wpędzono ich kijami pod lodowaty prysznic. Następnie także bici i poszturchiwani, musieli pobiec po obozowe ubranie i naszywki z numerami obozowymi. W końcu zapędzono ich na piętro bloku 11, gdzie mieli kwaterować. Resztę dnia przeznaczono na musztrę, wykonywanie poleceń wydawanych po niemiecku oraz męczące ćwiczenia fizyczne. Nazajutrz zostali sfotografowani. Trzeciego dnia rozpoczęli pracę w Monowicach, przy budowie zakładów chemicznych.  

            Andrzej Daniel (na zdjęciu) miał numer  obozowy 29682. 17 VI 1942 r. został rozstrzelany w masowej egzekucji pod Ścianą  Straceń.

            Józef Daniel miał numer  obozowy 29711. Na jednej ze stron księgi stanów dziennych obozu wymieniony jest wśród zmarłych w dniu19 czerwca 1942r.

W innych obozach koncentracyjnych i pracy (Dachau, Gross-Rosen, Mauthausen, Pustków, Płaszów, Ravensbrük, Sachsenhausen-Oranienburg) zginęło w niewyobrażalnym poniżeniu i cierpieniu 21 mieszkańców Borzęcina i Warysia.

Pełna treść artykułu dostępna TUTAJ

 
RDN Małopolska: Szkoła Podstawowa w Łękach w Gminie Borzęcin nie będzie zlikwidowana Drukuj
Image

Szkoła Podstawowa w Łękach w Gminie Borzęcin nie będzie zlikwidowana. Do końca sierpnia 2012 roku nadal będzie prowadzona przez samorząd. Następnie zostanie przejęta przez stowarzyszenie, które utworzyli rodzice.

Losy szkoły ważyły się do samego końca. Jak mówi Janusz Kwaśniak, wójt Borzęcina na godzinę przed sesją podczas której miała zostać podjęta uchwała o likwidacji szkoły osiągnięto porozumienie. Samorząd będzie ją nadal prowadził przez następny rok szkolny. Rodzice założyli stowarzyszenie, które ma przejąć prowadzenie szkoły od września 2012 roku. Szkoła w Łękach jest najmniejszą w gminie Borzęcin. Uczęszcza  do niej 45 uczniów.


Czytaj
 
TEMI Tydzień Brzeski: Stawiają na sport Drukuj

 

Image

Borzęcin ma już ugruntowaną pozycję „grzybowego zagłębia”. Niebawem mieszkańcom gminy będzie też można pozazdrościć nowoczesnej bazy sportowej.

- Gdy piłkarze Okocimskiego awansują do pierwszej ligi i klub nie zdąży z przygotowaniem odpowiedniego stadionu, będą mogli zagrać w Borzęcinie – żartuje gospodarz gminy Janusz Kwaśniak, oprowadzając po placu budowy nowego kompleksu sportowo-rekreacyjnego Sokoła Borzęcin. – To będzie dla nas takie gminne Camp Nou – dodaje dumny. Oprócz obiektu w Borzęcinie, dwa inne, równie nowoczesne, powstaną przy szkołach w Przyborowie i Bielczy.

Wymóg czasu

Wniosek o dofinansowanie projektu z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego gmina złożyła już w kwietniu 2009 roku. Projekt zwycięsko przeszedł procedurę konkursową, a wójt Kwaśniak podpisał umowę o dofinansowanie 21 czerwca zeszłego roku.

 Pełna treść artykułu dostępna TUTAJ

Czytaj
 
Gazeta Krakowska: Uwagi przyniosły pozytywny efekt. Remont linii kolejowej Bochnia-Biadoliny Drukuj

Image
Rusza wielka modernizacja linii kolejowej na odcinku Bochnia – Biadoliny. Inwestycja, która pochłonie ponad 500 milionów złotych wzbudziła wielkie dyskusje m. in. w Borzęcinie, gdzie kontrowersje budziły ograniczone możliwości korzystania z przystanków kolejowych przez mieszkańców gminy.
 - Pierwotnie negatywnie zaopiniowałem koncepcję przebudowy linii kolejowej w Biadolinach, gdyż nie uwzględniała interesów mieszkańców wsi Bielcza i gminy Borzęcin w zakresie korzystania z przystanku kolejowego. Nasze uwagi dotyczyły szczególnie koniecznej budowy chodników i dróg od strony Bielczy. W trakcie rozmów osiągnięto jednak konsensus – tłumaczy Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Czytaj
 
ZPP: Prezydent na II Kongresie Regionów w Świdnicy Drukuj
- Dyskusje o decentralizacji Polski i celowości samorządów są jałowe i szkodliwe, bo decentralizacja kraju jest faktem zapisanym w konstytucji - powiedział w środę (11.V) prezydent Bronisław Komorowski podczas II Kongresu Regionów w Świdnicy. / www.prezydent.pl

Polska specjalność: samorządność

Prezydent Komorowski przypomniał, że choć dziś reforma samorządowa ma wielu przyjaciół, nie zawsze tak było. - Kiedyś proces decentralizacji budził lęki – mówił. Dodał, że samorządność jest uznana za polską normę i polską specjalność, o której marzą w niektórych innych krajach.


Prezydent podkreślił, że samorząd, decentralizacja jest istotą państwa polskiego, to jest zapisane w konstytucji. - Co jakiś czas wracają te dyskusje, czy decentralizacja czy centralizacja. Dzisiaj nie ma już miejsca na takie dyskusje, bo to jest zapisane w konstytucji i to jest akceptowane przez większość obywateli. A rozmowa na ten temat jest jałowa i szkodliwa, bo to już się stało i jest zapisane w konstytucji - mówił prezydent.

Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 169 - 189 z 708


Najnowsze komentarze
VII Borzęckie Swięto Grzyba w ...
Ile kosztuje bilet wstępu? Bo nie znalazłem tej informacji n...
10/08/11 20:15 Więcej...
dodano przez Profesor88

RDN Małopolska: Nowy plac zaba...
plac zabaw
Super, że w gminie tyle się dzieje.Jest coraz więcej miejsc ...
09/08/11 09:44 Więcej...
dodano przez VVVVVVVVVV

Zaproszenie na Piknik Strażack...
Dobra zabawa na pikniku.
A dla kogo był ten piknik:? Bo sądząc po frekwencji to ch...
08/08/11 13:59 Więcej...
dodano przez Penelope

TEMI - Galicyjski Magazyn Info...
Powitanie Mrożka w Borzęcinie
Bardzo dziękuję Pani za te informacje. Rzeczywiście mogłem u...
03/08/11 16:14 Więcej...
dodano przez Józef Olchawa

TEMI - Galicyjski Magazyn Info...
Wątpliwości
Byłam na imprezie i pamiętam jak sobowtóra powitał chlebem J...
03/08/11 12:42 Więcej...
dodano przez Mieszkanka i uczestniczka impr

 
 
Sonda
Skąd jesteś?
 

Gminy Partnerskie

Bannery


Biuletyn informacji publicznej (BIP)


Foto Borzęcin w PigułceAktualna PrognozaPogoda w Borzęcinie

W obiektywie
Centrum BorzęcinaSponsor imprez w Gminie Borzęcin


  Wykonanie:
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.