Niedziela, 23 Lipca 2017 r. Imieniny obchodzą: Apolinary, Bogna, Żelisław.
aaa
aaaa
aaaa
Inne instytucje
 
 
 
 Wybory Sołeckie 2007Związek Powiatów PolskichCyfrowy Urząd

 
Pamiętnik emigranta z Borzęcina Drukuj

Opracował L. Kołodziejski

 

Pochodzę ze wsi Borzęcina powiatu brzeskiego województwa krakowskiego. Mając lat 16 w roku 1902 postanowiłem jechać do Kanady gdzie miałem już brata. W czasach tych Kanada była bardzo mało znaną w naszej wiosce wyjeżdżali do Saksów do Prus i odważniejsi do Ameryki. O Kanadzie mało mówiono i w ogóle chłop nie miał wyobrażenia o tym kraju a już niepodobieństwem zdawało mu się wyprawiać swoje dzieci gdzieś na kraj świata gdzie może niema księdza i kościoła, iść w taką poniewierkę. 

Z rodziny naszej było trzech braci w domu i siostra, jeden brat w Kanadzie i dwie siostry zamężne którzy przybyli ze Stanów Zjednoczonych do Kanady. Dwóch braci było jeszcze w tych czasach w Stanach Zjednoczonych.

 Pełna treść dostępna TUTAJ

 

Czytaj
 
Szachowy puchar Małopolski Drukuj

Image
4 czerwca br. (sobota) od godz. 10.00 w Sali Imprez Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie rozegrane zostaną zawody w ramach Pucharu Małopolski w Szachach Szybkich P-15. Zapisy do turnieju przyjmowane będą od godz. 8.45 do 9.45 w dniu rozpoczęcia turnieju. Obowiązuje szwajcarski system rozgrywek na dystansie 11 rund. Czas gry wynosi na rozegranie jednej partii 30 minut (2x15). Prawo gry w turnieju posiada każdy szachista bez względu na posiadaną kategorię szachową, przynależność klubową i miejsce zamieszkania.
Zgłoszenia telefoniczne do turnieju  przyjmuje Wiesław Kasperek tel. 14 690-85-81 lub Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie tel. 14 684-60-13 do dnia 02.06.2011 roku (czwartek).
Organizatorami zawodów są: Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie, Małopolski Związek Szachowy w Krakowie. Patronat nad turniejem sprawuje Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak.

Czytaj
 
DLA MAMY I TATY! Drukuj
    
Święto Rodziny to uroczystość wpisana już na stałe w kalendarz roku przedszkolnego. Tegoroczna, odbyła się pod hasłem „Dla Mamy i Taty”. Przedszkolaki przygotowały dla kochanych Rodziców inscenizacje, teatrzyki, wiersze, piosenki i tańce. Uroczystość odbyła się 30 maja 2011 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.
   

Czytaj
 
Gazeta Krakowska: Pasjonat z Przyborowa prowadzi własny ogród zoologiczny Drukuj
Image
Egzotyczne rośliny, niezwykłe zwierzęta, urokliwe położenie, a to wszystko za darmo. Brzmi jak utopia, a jednak takie miejsce istnieje naprawdę i leży bardzo blisko Tarnowa - w Przyborowie (gmina Borzęcin), gdzie od kilkunastu lat Ryszard Koziński wraz z małżonką Teresą prowadzą swoje prywatne zoo.
- Trzynaście lat temu w tragicznych okolicznościach zmarł nasz syn. Żona wpadła w poważną depresję. Lekarz podpowiedział mi, żebym spróbował znaleźć jej jakieś zajęcie. Od dziecka pasjonowała mnie przyroda, więc zacząłem sprowadzać do gospodarstwa różne zwierzęta - tłumaczy Ryszard Koziński.
Czytaj
 
Kurier Borzęcki: Gminny Dzień Dziecka Drukuj
    
1 czerwca 2011 r. na stadionie sportowym „Iskra” w Łękach został zorganizowany I Gminny Dzień Dziecka dla szkół podstawowych. Organizatorem imprezy byli: Zarząd KS „Iskra” Łęki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie. Patronat nad nią sprawował wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak. W spotkaniu uczestniczyły dzieci szkół podstawowych wraz z opiekunami, a także przedszkolaki z Łęk z rodzicami.

Czytaj
 
Dwie statuetki dla Borzęcina Dolnego Drukuj
    
W tarnowskim Pałacu Młodzieży odbył się „Festiwal Pod Szczęśliwą Gwiazdą”. W ramach jedenej z kategorii festiwalowych - Formy muzyczne - Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych i Gimnazjów wystartowała Publiczna Szkoła Podstawowa w Borzęcinie Dolnym z zespołem Borzęckie Słowiki. Oprócz zespołu tarnowskiej publiczności zaprezentowały się także  solistki: Adrianna Musiał, Katarzyna Knap, Gabriela Płachno oraz  trio – „Borzęcanki”, czyli Adrianna Dębińska, Julita Kołodziejska i Gabriela Kózka. Zespół Szkół w Borzęcinie Górnym reprezentowały: Maria Czaja i Kinga Czaja.
Czytaj
 
Zaproszenie na rajd rowerowy Drukuj

Image
Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu serdecznie zaprasza mieszkańców gminy Borzęcin 5 czerwca 2011 r. do Rzuchowej, gdzie odbędzie się rajd rowerowy promujący projekt „Wschodnia Małopolska na Rowerze”. Podczas rajdu każdy z uczestników otrzyma pakiet pięciu map, które stanowią kompleksową informację na temat wszelkich atrakcji w subregionie wschodniej małopolski.
„Wschodnia Małopolska na Rowerze” to projekt pięciu Lokalnych Grup Działania w ramach, którego powstały mapy tras rowerowych przebiegających przez ich tereny. Przemierzając trasę pokonujemy pętlę, na której istnieje możliwość zatrzymania się w wybranych punktach, zwiedzenia atrakcji, odwiedzenia gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych, rękodzielników i twórców.
Dla zainteresowanych zostanie zorganizowany dowóz na miejsce rajdu busem. Chętnych prosimy o kontakt z biurem LGD pod numerem 14 68 46 666.

Czytaj
 
Ostatnia seria konsultacji małych projektów Drukuj

Image
Zarząd Stowarzyszenia Kwartet na Przedgórzu przypomina, że dzień 9 czerwca (czwartek) jest ostatnim dniem składania wniosków w ramach działania „Małe projekty”. Zapraszamy na ostatnią serię konsultacji wniosków. W dniu 3 czerwca (piątek) konsultacje będą miały miejsce w Warysiu (biuro Stowarzyszenia) w godzinach 10-14,  w dniu 6 czerwca (poniedziałek) zapraszamy do biura Stowarzyszenia w Brzesku (budynek Multimedia, I piętro) w godzinach 10-14, a później w godzinach 14:30-18:30 w biurze w Warysiu. Ostatnie spotkanie odbędzie się w środę (8 czerwca) w Brzesku w godzinach od 14 do 18. – Zainteresowani mogą przyjechać na konsultacje najlepiej po wcześniejszym umówieniu się na konkretną godzinę z pracownikiem biura Stowarzyszenia. Każdy może przynieść wypełniony w generatorze wniosków projekt i zapytać naszych ekspertów, czy wszystko jest właściwie napisane. Istnieje też możliwość podesłania wniosku za pomocą e-mail. W takim wypadku także prosimy o wcześniejszy kontakt z pracownikami naszych biur – mówi Piotr Kania, prezes Stowarzyszenia.
W przypadku większego zainteresowania godziny „doradztwa” zostaną przedłużone.

 
Wybory sołeckie w gminie Borzęcin Drukuj

Image
 

29 maja odbyły się w gminie Borzęcin wybory sołeckie, w których wybierano sołtysów i rady sołeckie na lata 2011-2015. W każdym z 7 sołectw wybrano na sołtysów osoby, które pełniły ten urząd w mijającej kadencji. I tak: w Borzęcinie Górnym urząd sołtysa sprawowała będzie Maria Pilarska, w Borzęcinie Dolnym – Czesław Czaja, w Bielczy – Anna Choczyńska, w Przyborowie – Stanisław Latocha, w Łękach – Anna Koczwara, w Warysiu Józef Bach a w Jagniówce Józef Maklas. Gminna Komisja Wyborcza nie miała żadnych uwag i zastrzeżeń dotyczących wyborów. W każdym z sołectw wybrano także kilkuosobowe rady sołeckie. Ich liczebność zależna jest od wielkości danego sołectwa.
Szczegółowe wyniki wyborów poniżej.

Czytaj
 
brzesko.com.pl: Borzęcin - gmina wyróżniona Drukuj
Czytaj
 
RDN Małopolska: Jest kompromis w sprawie modernizacji stacji PKP w Biadolinach Drukuj
Image

W ramach prac zostaną wybudowane  drogi dojazdowe, chodniki oraz parkingi.  Pierwsza koncepcja modernizacji stacji  tego nie przewidywała. Po rozmowach z PKP mieszkańcy gminy Borzęcin będą mieli łatwiejszy dostęp do przystanku kolejowego - zapewnia wójt Janusz Kwaśniak.

 

 Prace modernizacyjne linii kolejowej mają rozpocząć się w czerwcu br.

Czytaj
 
Kurier Borzęcki: Działki III z nawierzchnią bitumiczną Drukuj
    

Kolejną drogę osiedlową, Działki III na osiedlu domków jednorodzinnych w Borzęcinie wybudowała gmina Borzęcin. Tym samym wszystkie drogi osiedlowe posiadają nawierzchnię bitumiczną, a gmina przystępuje do budowy nowych dróg w miejscu wytyczonych i przeznaczonych do sprzedaży kolejnych działek budowlanych. Koszt przeprowadzonych prac na drodze Działki III zamknął się kwotą blisko 85 tysięcy złotych.

Czytaj
 
Głos Brzeski: Szkoła w Łękach nie zostanie zlikwidowana Drukuj

 

Image
 

Wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak i rodzice doszli do porozumienia. Szkoła będzie działać. Losy szkoły podstawowej w Łękach ważyły się od kilku miesięcy. Wójt gminy zapowiedział likwidację placówki, w której uczy się 45 dzieci, ze względu na racjonalizację kosztów, jakie ponosi gmina na edukację. Rodziców nie przekonywały ekonomiczne argumenty wójta - głośno protestowali i nie chcieli zgodzić się na likwidację szkoły. Wójt Kwaśniak podczas rozmów deklarował współpracę z rodzicami i przedstawienie alternatywnych rozwiązań. Ratunkiem dla szkoły miało być przejęcie zarządzania szkołą przez utworzone przez rodziców i dyrekcję szkoły stowarzyszenie. Dwa zebrania wiejskie, na których poruszano kwestię likwidacji szkoły nie zakończyły się żadnymi decyzjami - było dużo pretensji do władz gminy i oczekiwanie ze strony części rodziców, że uda się utrzymać dotychczasowe rozwiązania. Jednak wójt był zdecydowany na przeprowadzenie zmian i nie pozostawiał mieszkańcom Łęk złudzeń - coś musi się zmienić. Zaproponowano kontynuowanie działalności szkoły pod warunkiem, że część rodziców uczniów szkoły podstawowej w Wokowicach, gdzie również uczęszcza bardzo mało dzieci, zadeklaruje gotowość przepisania swoich pociech do szkoły w Łękach. Na 22 kwietnia został wyznaczony termin dostarczenia listy przynajmniej 50% uczniów z Wokowic, którzy zadeklarują gotowość do uczęszczania do szkoły w Łękach. Niestety takiej listy nie udało się przygotować, a rodzice nie byli też jeszcze gotowi na wzięcie spraw w swoje ręce i założenie stowarzyszenia. Szkoła miała być zlikwidowana.

Czytaj
 
Kurier Borzęcki: Poprawki na drodze "Wał Lewy" w Borzęcinie Drukuj
     

Ponad 200 metrów nowej nawierzchni bitumicznej położono na drodze „Wał Lewy” w Borzęcinie Górnym na odcinku od młyna w kierunku Przymiarek. Droga w tym miejscu wymagała pilnej interwencji, gdyż po powodzi 2010 roku uwidoczniły się liczne jej uszkodzenia. Koszt przeprowadzonych prac zamknął się kwotą blisko 41 tysięcy złotych.
- To punktowa interwencja – mówi przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie Czesław Małek. – Niebawem przystępujemy do kompleksowej odbudowy dróg na walach w Borzęcinie wraz z wzmocnieniem ich korpusu. Realizowane będą również działania zmierzające do kompleksowego zabezpieczenia powodziowego Borzęcina.

Czytaj
 
Dziennik Polski: Bez Narkozy - Skandal! Drukuj

Image
Coś mnie podkusiło, by pojechać drogą z Wokowic przez Waryś, Brzeźnicę do Radłowa. I zaraz okazało się, że ciągle zachowuję rzadką u polskich kierowców zdolność: zdolność do zdziwienia się.
Zdziwiłem się, że w Polsce są jeszcze takie drogi! To niebywałe. Wszyscy wiemy, że drogi w naszym kraju są straszne, ale droga w pobliżu Bielczy i Warysia jest jeszcze straszniejsza. Pozrywany asfalt, doły, wyrobiska... Jazda tędy grozi śmiercią lub kalectwem, zwłaszcza nocą. Nocą można tu zostać na zerwanych resorach aż do rana, szczęście, że w okolicy nie ma wilków. Zjadłyby na tym pustkowiu nieszczęsnego kierowcę, który przypuszczał, że porusza się po cywilizowanym terenie.

Czytaj
 
MUW w Krakowie: Są pieniądze na zakup pomocy dydaktycznych Drukuj

Image
Ponad 50 samorządów, stowarzyszeń i zgromadzeń prowadzących szkoły otrzyma dotację na zakup i zwrot kosztów zakupu pomocy dydaktycznych w ramach programu „Radosna szkoła”. Trwa podpisywanie umów z beneficjentami programu, wśród których, z kwotą dotacji w wysokości 6 tysięcy złotych znalazł się Zespół Szkół w Bielczy.
Dotację w łącznej wysokości 914 016 złotych otrzyma 46 samorządów i 6 innych podmiotów (stowarzyszenia, zgromadzenia, osoby prowadzące szkoły), łącznie 104 beneficjentów. Do tej pory umowy podpisało już 86 beneficjentów, w tym Gmina Borzęcin.

Czytaj
 
Mieszkańcy Drogiemu Jubilatowi Drukuj
 
Polska Agencja Prasowa: Rozmowa z Januszem Kwaśniakiem, wójtem Borzęcina Drukuj
http://www.pap.pl/palio/html.media?_Instance=cms_www.pap.pl&_Option=Palio&_ID=6&_CheckSum=1967111997 

- W przypadku mojej gminy środki z funduszy UE nie tylko wpłynęły na dynamikę rozwoju, ale pozwoliły również na komfort inwestowania - mówi Janusz Kwaśniak, wójt Borzęcina.

Jak oceni Pan czas członkostwa Polski w UE?

- Pozytywnie. Otwarcie Polski na Europę przełożyło się korzystnie na wiele dziedzin życia społeczno – gospodarczego. Przedsiębiorcy i krajowi producenci uzyskali możliwość współpracy gospodarczej, a zarazem swobodnego konkurowania z partnerami z krajów UE, otwarły się atrakcyjne europejskie rynki pracy, młodzi ludzie uzyskali łatwiejszy dostęp do edukacji na uczelniach i uniwersytetach europejskich.

Czytaj
 
Kurier Borzęcki: Gminny Dzień Dziecka Drukuj
Image

Zarząd Klubu Sportowego „Iskra” w Łękach oraz Gminny Ośrodek Kultury organizują pod patronatem Janusza Kwaśniaka – Wójta Gminy Borzęcin w dniu 1 czerwca I Gminny Dzień Dziecka dla Dzieci Szkół Podstawowych. Impreza rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godziny 14. W konkurencjach ogólnosprawnościowych na stadionie sportowym w Łękach wystartują reprezentacje wszystkich szkół z terenu gminy. Wezmą one udział w około 15-stu konkurencjach sprawnościowych przygotowanych przez nauczycieli WF szkół z gminy Borzęcin. - W związku z tym, że Łęki są gospodarzem imprezy zapraszamy wszystkie dzieci z Łęk, nie tylko reprezentację szkoły, ale także te z młodszych klas szkolnych i dzieci przedszkolne. Zachęcamy do przyjścia na imprezę także mamy ze swoimi maluchami. W godzinach od 11:30 do 14:00 zorganizowany będzie specjalny program animacyjny dla najmłodszych, który poprowadzą aktorzy scen krakowskich  - mówi Piotr Kania, dyrektor borzęcińskiego GOK.
Porządku pilnować będą opiekunowie szkolni, współorganizujący imprezę działacze KS „Iskra” w Łękach oraz pracownicy GOK Borzęcin.  Każde z uczestniczących w imprezie dzieci otrzyma na miejscu prowiant oraz okolicznościową paczkę ufundowaną przez samorząd gminy Borzęcin.
Kilka godzin wcześniej, bo od godz. 9:00 do 11:00 na niedawno otwartym placu zabaw w Borzęcinie zostaną zorganizowane specjalne konkursy i zabawy dla przedszkolaków, które także poprowadzą aktorzy. Wszyscy chętni mogą również skorzystać z malowania twarzy. W tak szczególnym dla dzieci dniu nie może zabraknąć nie tylko wspaniałej zabawy ale i słodyczy, które ufundowane zostaną przez wójta gminy Borzęcin.

Czytaj
 
Podróże z tej i nie z tej ziemi - zaproszenie na koncert poetycko-muzyczny Drukuj

Image
Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną zaprasza na <<PODRÓŻE Z TEJ I NIE Z TEJ ZIEMI>> - koncert poetycko-muzyczny z udziałem poety Józefa Barana i aktora oraz pieśniarza Andrzeja Słabiaka (Chicago). Impreza odbędzie się w sali imprez Domu Ludowego w Borzęcinie w dniu 5 czerwca br. Początek o godz. 17:30.
W programie promocja najnowszej książki podróżniczej Józefa Barana zawierającej reportaże z 6 kontynentów wzbogacone fotografiami, promocja najnowszej płyty Andrzeja Słabiaka, wiersze, piosenki, anegdoty oraz osobiste wyznania  obydwu artystów, których w dzieciństwie łączyła Ziemia Tarnowska, a  latach późniejszych spotkania w Krakowie i Ameryce.

Czytaj
 
TEMI -Tydzień Brzeski: Najpiękniejszy pomnik - szacunek dla człowieka Drukuj

Image
Odczytywanie dziedzictwa Papieża Polaka to umiejętność czytania pomiędzy liniami życia, by dostrzec, jak wszystko, nawet nasze przemijanie, splata się w jakiś wyższy sens - twierdzi o. Andrzej S. Wodka, profesor w Akademii Alfonsjańskiej, od ponad 20 lat przebywający w Rzymie. Redemptorysta, który relacjonował dla mediów uroczystości beatyfikacyjne, wyjaśnia, jak spuściznę Karola Wojtyły spożytkować najpełniej.

Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 148 - 168 z 708


Najnowsze komentarze
VII Borzęckie Swięto Grzyba w ...
Ile kosztuje bilet wstępu? Bo nie znalazłem tej informacji n...
10/08/11 20:15 Więcej...
dodano przez Profesor88

RDN Małopolska: Nowy plac zaba...
plac zabaw
Super, że w gminie tyle się dzieje.Jest coraz więcej miejsc ...
09/08/11 09:44 Więcej...
dodano przez VVVVVVVVVV

Zaproszenie na Piknik Strażack...
Dobra zabawa na pikniku.
A dla kogo był ten piknik:? Bo sądząc po frekwencji to ch...
08/08/11 13:59 Więcej...
dodano przez Penelope

TEMI - Galicyjski Magazyn Info...
Powitanie Mrożka w Borzęcinie
Bardzo dziękuję Pani za te informacje. Rzeczywiście mogłem u...
03/08/11 16:14 Więcej...
dodano przez Józef Olchawa

TEMI - Galicyjski Magazyn Info...
Wątpliwości
Byłam na imprezie i pamiętam jak sobowtóra powitał chlebem J...
03/08/11 12:42 Więcej...
dodano przez Mieszkanka i uczestniczka impr

 
 
Sonda
Skąd jesteś?
 

Gminy Partnerskie

Bannery


Biuletyn informacji publicznej (BIP)


Foto Borzęcin w PigułceAktualna PrognozaPogoda w Borzęcinie

W obiektywie
Centrum BorzęcinaSponsor imprez w Gminie Borzęcin


  Wykonanie:
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.