Niedziela, 23 Lipca 2017 r. Imieniny obchodzą: Apolinary, Bogna, Żelisław.
aaa
aaaa
aaaa
Inne instytucje
 
 
 
 Wybory Sołeckie 2007Związek Powiatów PolskichCyfrowy Urząd

 
Gazeta Krakowska: Przyszłość Borzęcina to agroturystyka i sporty wodne
Image
 
Borzęcin dotąd był znany z tego, że jest jedna z największych wsi w Polsce oraz że tu urodzili się i  stąd wyruszali w świat znani pisarze – Sławomir Mrożek, Józef Baran czy Jan Baranowicz. Okazuje się jednak, że to nie pełna wizytówka tej miejscowości, w każdym razie w przyszłości.- Mamy bardzo dobre warunki naturalne do rozwijania turystyki i agroturystyki – mówi wójt gminy – Janusz Kwaśniak. – 25 procent powierzchni naszej gminy pokrywają lasy z bogatym runem leśnym, w tym borówkami, żurawiną i grzybami… W naszych lasach jest tyle grzybów, że po godzinie można wyjść z koszykiem prawdziwków. Podczas Dni Borzęcina zawsze organizujemy zresztą konkurs na potrawy z grzybów.
 Wykorzystując sprzyjające warunki naturalne i nowe tendencje turystyczne, dziesięć lat temu gmina zaczęła propagować rozwój gospodarstw agroturystycznych. Obecnie na terenie trzech wsi-Borzęcin, Przyborów i Waryś jest 20 gospodarstw agroturystycznych z bazą noclegową na 155 miejsc. Wszystkie odpowiadają standardom jakościowym współczesnej turystyki, jednocześnie właściciele starają się o dodatkowe atrakcje, jak np. stadniny koni, łowiska ryb dla wędkarzy, możliwość przejażdżki bryczką wieczorem wokół gminy, asystowanie przy wypieku domowego chleba czy też mini ogrody zoologiczne przy domu, co zwłaszcza dla dzieci jest dużą atrakcją. Nic więc dziwnego, że od czerwca do końca września obłożenie miejsc noclegowych jest pełne. Najwięcej wczasowiczów przyjeżdża do nas z Krakowa i ze Śląska.
- Inną atrakcją, która w najbliższym czasie- zdaniem gospodarzy gminy - będzie decydowała o napływie turystów, jest woda. Już teraz jest to raj dla wędkarzy. W kilku dużych stawach można łowić karpie, szczupaki, amury i jeszcze kilka innych gatunków.
W najbliższej przyszłości po wyeksploatowanych już żwirowiskach pozostaną duże lustra wody, w sumie około 300 hektarów, czyli że Borzęcin będzie mógł konkurować ze stawami zatorskimi czy oświęcimskimi. - Zamierzamy utworzyć w Borzęcinie bazę sportów wodnych. Będzie można popływać w łódkach, na kajakach, żaglówkach, pojeździć na nartach wodnych. W ślad za tymi inwestycjami nastąpi rozwój bazy hotelowej i gastronomicznej. Atutem Borzęcina w najbliższym czasie będzie też oddanie do użytku odcinka autostrady z Krakowa do Wierzchosławic i dalej na wschód. Z Krakowa do Borzęcina można będzie dojechać w pół godziny, ze Śląska w nieco ponad godzinę. A to jest na Zachodzie optymalna odległość dojazdu do pracy, gdy jednocześnie mieszka się w spokoju, z dala od wielkomiejskiego zgiełku.
Jerzy Gawroński
 


Najnowsze komentarze
VII Borzęckie Swięto Grzyba w ...
Ile kosztuje bilet wstępu? Bo nie znalazłem tej informacji n...
10/08/11 20:15 Więcej...
dodano przez Profesor88

RDN Małopolska: Nowy plac zaba...
plac zabaw
Super, że w gminie tyle się dzieje.Jest coraz więcej miejsc ...
09/08/11 09:44 Więcej...
dodano przez VVVVVVVVVV

Zaproszenie na Piknik Strażack...
Dobra zabawa na pikniku.
A dla kogo był ten piknik:? Bo sądząc po frekwencji to ch...
08/08/11 13:59 Więcej...
dodano przez Penelope

TEMI - Galicyjski Magazyn Info...
Powitanie Mrożka w Borzęcinie
Bardzo dziękuję Pani za te informacje. Rzeczywiście mogłem u...
03/08/11 16:14 Więcej...
dodano przez Józef Olchawa

TEMI - Galicyjski Magazyn Info...
Wątpliwości
Byłam na imprezie i pamiętam jak sobowtóra powitał chlebem J...
03/08/11 12:42 Więcej...
dodano przez Mieszkanka i uczestniczka impr

 
 
Sonda
Skąd jesteś?
 

Gminy Partnerskie

Bannery


Biuletyn informacji publicznej (BIP)


Foto Borzęcin w PigułceAktualna PrognozaPogoda w Borzęcinie

W obiektywie
Centrum BorzęcinaSponsor imprez w Gminie Borzęcin


  Wykonanie:
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.