Niedziela, 23 Lipca 2017 r. Imieniny obchodzą: Apolinary, Bogna, Żelisław.
aaa
aaaa
aaaa
Inne instytucje
 
 
 
 Wybory Sołeckie 2007Związek Powiatów PolskichCyfrowy Urząd

 
TEMI - Galicyjski Magazyn Informacyjny: Borzęcin - wieś poetów
Image
 
Gdyby mierzyć wsie małopolskie pozycją, jaką wywalczyli w literaturze jej mieszkańcy, Borzęcin z pewnością nie miałby sobie równych. Tu urodził się i spędził dzieciństwo Sławomir Mrożek, stąd pochodzi i tu często wraca wybitny polski poeta Józef Baran, tu  urodził się, skończył szkołę i mieszkał przez wiele lat – nim przeniósł się na Śląsk – jego stryj, poeta i prozaik, nieżyjący już Jan Baranowicz. Jeśli jednak za punkt wyjścia weźmiemy kontakty wspomnianych twórców ze środowiskiem, w którym wzrastali, sytuacja rysuje się w sposób bardziej zróżnicowany. Urodzony w 1930 roku Sławomir Mrożek, najpierw znany dziennikarz i satyryk, a potem wybitny dramaturg, nie czuł się specjalnie związany z wsią rodzinną. W zasadzie jej nie odwiedzał, a huczny jubileusz, zorganizowany w Borzęcinie przez jego przyjaciół, tylko potwierdza tę regułę. A i wtedy był to raczej happening niż kontakt z rodzinną wsią, bo na uroczystości znanego pisarza – jak twierdzi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Piotr Kania – zastępował sobowtór, on zaś spokojnie i samotnie przemierzał znane sobie z dzieciństwa ścieżki.

Rzadko też odwiedzał rodzinny Borzęcin – kiedy zamieszkał na Śląsku – urodzony w 1906 roku poeta, prozaik i bajkopisarz Jan Baranowicz. Inaczej zachowuje się najmłodszy z trójki literatów, urodzony w 1947 roku, Józef Baran. Ma tu swój rodzinny dom, do którego często przyjeżdża, identyfikuje się też ze swoją wsią, podobnie jak kiedyś Franciszek Bujak z pobliskich Maszkienic.    

- W 2002 roku zorganizowaliśmy konkurs recytatorski poezji Józefa Barana o zasięgu wojewódzkim, który odbywa się rokrocznie – mówi Piotr Kania. – Bierze w nim udział młodzież z około 40 szkół podstawowych, gimnazjów i średnich, głownie z powiatów brzeskiego, tarnowskiego i bocheńskiego.    

Przynajmniej raz w roku odbywają się w Domu Kultury spotkania mieszkańców z Józefem Baranem. – Niedawno też zorganizowaliśmy takie spotkanie, a poecie towarzyszył pochodzący też z tych okolic aktor i piosenkarz Andrzej Słabiak – opowiada Kania. – W spotkaniu uczestniczyło ponad sto osób, była świetna atmosfera. Baran jest znakomitym narratorem, opowiadał o swojej drodze życiowej, w jaki sposób ze zwykłego wiejskiego chłopaka, który pasał krowy, stał się poetą. Bardzo ciekawe były jego relacje z licznych podróży do Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Szwecji, które są tematem jego ostatniej książki „Podróże z tej i nie z tej ziemi”. W tym roku konkurs recytatorski poezji Józefa Barana przeniesiemy na wrzesień, gdyż dla młodzieży jest to termin lepszy niż czerwiec.

Jerzy Gawroński TEMI 27 lipca 2011

 


Najnowsze komentarze
VII Borzęckie Swięto Grzyba w ...
Ile kosztuje bilet wstępu? Bo nie znalazłem tej informacji n...
10/08/11 20:15 Więcej...
dodano przez Profesor88

RDN Małopolska: Nowy plac zaba...
plac zabaw
Super, że w gminie tyle się dzieje.Jest coraz więcej miejsc ...
09/08/11 09:44 Więcej...
dodano przez VVVVVVVVVV

Zaproszenie na Piknik Strażack...
Dobra zabawa na pikniku.
A dla kogo był ten piknik:? Bo sądząc po frekwencji to ch...
08/08/11 13:59 Więcej...
dodano przez Penelope

TEMI - Galicyjski Magazyn Info...
Powitanie Mrożka w Borzęcinie
Bardzo dziękuję Pani za te informacje. Rzeczywiście mogłem u...
03/08/11 16:14 Więcej...
dodano przez Józef Olchawa

TEMI - Galicyjski Magazyn Info...
Wątpliwości
Byłam na imprezie i pamiętam jak sobowtóra powitał chlebem J...
03/08/11 12:42 Więcej...
dodano przez Mieszkanka i uczestniczka impr

 
 
Sonda
Skąd jesteś?
 

Gminy Partnerskie

Bannery


Biuletyn informacji publicznej (BIP)


Foto Borzęcin w PigułceAktualna PrognozaPogoda w Borzęcinie

W obiektywie
Centrum BorzęcinaSponsor imprez w Gminie Borzęcin


  Wykonanie:
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.